24 grudnia – wtorek

CIEKAWOSTKA: Wigilia (inaczej: szczodry wieczór czy postnik) pochodzi od łacińskiego słowa vigilia, czyli „czuwanie”, „straż nocna”. Rozpoczyna okres Bożego Narodzenia. Kiedyś do wieczerzy wigilijnej musiała zasiadać parzysta liczba osób, zaś potraw mogła być liczba nieparzysta. 12 potraw to nawiązanie do 12 apostołów i 12 miesięcy.

23 grudnia – poniedziałek

CIEKAWOSTKA: Czy wiesz, że w Polsce mamy ponad 500 kolęd? Najpopularniejszą zaś kolędą na świecie jest Cicha noc, święta noc. Po raz pierwszy zaśpiewano ją w 1818 roku  w niemieckim miasteczku Oberndorf. Została przetłumaczona na ponad 300 języków!

22 grudnia – Czwarta Niedziela Adwentu

CIEKAWOSTKA: Czy wiesz, że Betlejem, w którym urodził się Jezus, to hebrajskie „Bet Lechem”, czyli „Dom Chleba”? Betlejem jest oddalone od Nazaretu (miejsca zwiastowania) o ok. 150 km! Tyle kilometrów przeszła brzemienna Maryja z Józefem!

21 grudnia – sobota

CIEKAWOSTKA: Czy wiesz, że kiedyś pieczono specjalne bułeczki adwentowe z nacięciem na górze (symbolizującym liczbę niedziel pozostałych do końca Adwentu), które potem rozdawano kolędnikom?

20 grudnia – piątek

CIEKAWOSTKA: Czy wiesz, co to jest „podłażniczka” ? To „dawna” choinka – gałązki drzewa iglastego ( lub sam ścięty czubek), które były kolorowo ozdabiane i wieszane w izbach.

19 grudnia – czwartek

CIEKAWOSTKA: Stajenka czy żłóbek? Gdzie urodził się Pan Jezus? Przyszedł na świat w grocie, czyli w jaskini, która miała dwie części: izbę oraz stajnię dla zwierząt.

18 grudnia – środa

 CIEKAWOSTKA: Czy wiesz, że w czasie rorat nie śpiewamy hymnu Chwała na wysokości Bogu?